İdeal Firma İdeal Çalışan Sendromu

12.08.2020
270

İdeal Firma, İdeal Çalışan ve İdeal Çözüm

“İdeal firma” veya “ideal çalışan” kavramları uzun süre ayakta kalamayacak gibi görünüyor. Bunun yerine farklılıklarının veya enerjilerinin (negatif bile olsa) farkına varıp o enerjilerden fayda sağlamak
daha fazla gerçeğimiz olacak gibi. Bill Gates’in donanım konusunda fazla enerji tüketmeden isteklerine ulaşan obez çalışanlardan faydalanması veya Hollywood’un artık iyi değil kötü karakterleri ön plana çıkarması (Joker vb.) gibi kavramlar bu yüzyılda daha fazla karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Kuşak Çatışması

Projektörü kendi işletmelerimize çevirdiğimizde ise karşımıza çıkan örneklerden biri de zeki fakat yönetilmesi zor insanlar. Sözü geçen bu karakterler bazen birçok şeyi görebilen, bağlantı kurabilen, asosyal, sanal ortamdan beslenen, kendi çevresi ile zor iletişim kurabilen ancak harikalar yaratabilen insanlar. Ancak onlara göre tek sorun insanlar “insanlar olmasa her şey daha iyi olacak” özellikle yeni kuşaklarda daha sık görünen bu sendrom doğal olarak akıllı cihazlar ile büyüyen yeni kuşakların (x,y,z) genel sorunu. Bu kuşakları değiştiremeyeceğimize göre kendimizi veya klasik bakış açımızı değiştirmemiz daha kolay gibi.

Kuşaklar Arası Empati

Biz Adba Danışmanlık olarak düne kadar bu ve benzer çalışanları ideal firma yapısına göre eğitmenin yollarını ararken şimdi iş adamlarını ve yöneticileri bu konuda bilgilendirmenin yollarını arıyoruz.